Podařilo se nám

co zanechalo v Komíně stopu

Martinské putování 

 

V pátek 10. listopadu 2017 se uskutečnilo již počtvrté komínské Martinské putování. Trasa začínala u kostela nabídnutím sladkého rohlíčku a předáním kartičky, na kterou pak děti dostávaly vyražené obrázky za splněné úkoly.  Pokračovalo se po svíčkách přes Ruský vrch, a cestou se například „jezdilo na koních“ , poznávalo po hmatu a nebo se hledaly tvary s baterkou. Za mostem „U Turbíny“ se pouštěli lodičky se svíčkou a kousek dál  bylo potřeba ukrást drakovi poklad a proběhnout pod lanem. A probíhaly pod ním nejen malé i větší děti, ale i ty nejmenší v náruči rodičů i prarodičů, tatínci a maminky projížděli s kočárky a někdy to stihla i celá skupina, a třeba i se psem!  Posledním úkolem bylo setkání se Svatým Martinem, a kdo znal barvu jeho koně, dostal perníček, a tak není divu, že se tu některé děti stavili i několikrát.  Putování končilo v areálu Tesly, kde hořel oheň na upečení malých trdelníků a ve várnici čekal čaj na zahřátí. Téměř každý malý putující měl krásný lampión, což nás moc těšilo.

A kolik vás přišlo? A co všechno jsme pro vás připravili? Možná by vás zajímala některá čísla, tedy vězte:

Přišlo asi 310 dětí, které si vzali kartičku a s nimi tatínkové, maminky, babičky nebo dědečci, takže účast se jistě přiblížila číslu 700! My jsme pro vás: natiskli a zavěsili na šňůrku 450 kartiček, upekli  asi 600 perníčků a 480 sladkých rohlíčků, vyloupali ořechy na 550 lodiček, připravili 7 kg těsta na trdelníky a cestu osvítili cca 150 svíčkami! A jsme moc rádi, že jste naši práci ocenili tím, že jste přišli. V naší galerii  si můžete prohlédnout fotografie z akce.

 

Děkujeme, že jste přišli a těšíme se příští rok zase!

 

Okrašlovací spolek pro Komín

Sousedění na Farské zahradě

 

Sousedský den nemá zatím v Čechách velkou tradici. Přesto statisíce lidí po celém světě takový den organizují a stává se důležitou součástí komunitního života občanů. Tak proč nezačít také u nás? A tak v neděli 14. května vyrostli v parku na Farské zahradě párty stany a začali se scházet sousedé a přinášeli s sebou různé dobroty – slané a sladké koláče nebo mini pizzy, buchty, ovoce, zeleninu nebo doma upečený chléb s pomazánkou, jednohubky a další pochoutky. Takže se ochutnávalo a chválilo, pila se limonáda, káva nebo čokoláda, voda i víno a povídalo se. Kdo si nechtěl jen povídat a ujídat, tak mohl tvořit v keramické dílničce nebo sprejovat různé vzory na tašku a nebo na cokoliv, co si přinesl. A věřte, že takových tvořivců nebylo málo! Jiní hráli na hudební nástroje z recyklovaných materiálů, bubnovali na plastové kyblíky nebo si jen tak zpívali u kytary. Zajímavé bylo také zahrát si na africké didgeridoo, buben djembe či fujaru.  Chvilku se četlo z textů o Komíně a z Komína, ale počasí nebylo příznivé a posluchače brzy rozehnalo. To však neplatilo pro nejmladší účastníky – i v dešti běhali po trávě, hráli si s míčem nebo obručemi, házeli létající talíře, stříleli lukem na terč či se jen tak přetahovali o plastové židličky.  Navečer to rozbalila brněnská kapela Čon – Kin se svými jazz – punkovými písničkami. Pak už se pomaličku končilo, dojídalo, balilo a uklízelo. A i když nebe bylo zamračené a plačtivé, akce byla příjemná, pozitivní a radostná.

Sousedský den se stal svátkem, který si prosadil roku 1999 Altanase Périfan  v Paříži a slaví se většinou poslední den v květnu. V České republice se Svátek sousedů začal slavit v roce 2001. Pro Komín je to rok 2017 a pěvně věříme, že se sejdeme i příští květen a pak všechny ty další.

Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří se na Sousedění podíleli a bez nichž by taková akce nevznikla. Všem co něco donesli, půjčili, napekli či tvořili, hráli, nalévali pití, zajistili elektřinu a spoustu dalších věcí. A v neposlední řadě moc děkujeme všem, co na akci přišli a byli tam s námi.

 

Dana Zouharová

Čarovný Den Země

 

V sobotu 22. dubna 2017 se v prostoru sportovního areálu Hroch konala akce, při které se všichni účastníci setkali se všemocnými živly jak prostřednictvím her na stanovištích, tak i reálně díky počasí – dešti, větru a zimě. Díky vám, že jste i přes nepřízeň počasí dorazili a užili si to s námi. Bylo to skvělé – je to výzva k organizaci podobné události i v příštím roce. Děkujeme Hrochům za poskytnutí areálu, Lesům města Brna za poskytnutí tepla v podobě dřeva a hlavně členům spolku za organizaci.

 

Eva Beranová

Velikonoční strom

 

K Velikonocům patří především barevná vejce a kraslice, která jsou tradiční výzdobou téměř na celém světě. Zajímavá  tradice vznikla ve východoněmeckém Saalfeldu v roce 1965, kde místní občan pověsil nazdobená vejce na strom. Od té doby se objevilo na různých místech a v různých městech již hodně takto nazdobených stromů. A od devátého dubna navečer měl jeden takový i Komín, a to na zastávce trolejbusu Svratecká.  Byla na něm vejce zdobená barevnými vosky, polepená mákem, ovesnými vločkami nebo barevnými papírky, dokreslovaná fixami, jednobarevná i bílá a všechna visí na barevných stuhách.  Na zdobení bylo vidět, že tvůrci si to opravdu užívali, protože na některých vejcích bylo i více technik najednou. Strom vypadal úžasně vesele a jarně a my doufáme, že by se z něj mohla stát pěkná komínská tradice.

 

Dana Zouharová, Komínský zpravodaj 5/2017

Rozsvícená nálada

 

V předvečer Štědrého dne se loni už potřetí rozsvítila Svratka u komínské sokolovny. Přišli Komínští, ale i řada přespolních, aby se potkali se svými sousedy, kamarády, známými a popřáli si krásné svátky. Přišli také, aby se v předvánočním shonu chvíli zastavili a rozjímali nad desítkami malých světélek plujících po řece. Každý měl možnost na řeku vyslat svoji ořechovou lodičku osazenou malou rozsvícenou svíčkou. Lodičky pouštěly hlavně celé rodiny s malými i většími dětmi. Na několika místech lidé pomalu sestupovali k řece a vysílali po ní rozsvícenou posádku. Z mostu pak bylo dobře vidět, jak se některé lodičky drží u břehu – samy nebo v houfech a jak se jiné vydávají s proudem do prostoru. Organizátoři této milé tradice z okrašlovacího spolku Zelená pro Komín stejně jako v loňském roce kromě skořápkových lodiček připravili také čaj, svařené víno a další drobné občerstvení. Ani letos nechyběla malá ohnivá show a nově jste na mostě mohli potkat zpívající harmonikářku a také si domů kromě hřejivého pocitu a vánoční atmosféry odnést také pravé betlémské světlo. Počasí bylo mrazivé, Komín bílý sněhem, přišlo opravdu velké množství lidí a věřím, že každý stihl potkat a popřát si s těmi, které má rád.

 

Kateřina Bukovjanová, Komínský zpravodaj 1-2/2017

Martin opět zavítal do Komína

 

I letos se díky několika komínským nadšencům a dobrovolníkům ze spolku Zelená pro Komín konalo tradiční Martinské putování. Děkujeme všem, kteří se s námi v pátek 11. 11. 2016 vydali pomocí „lokální svíčkové navigace“ od kostela přes Ruský vrch až k řece. Ani letos nechyběl sv. Martin, dělení se o rohlíčky, plnění úkolů, pouštění lodiček po řece a pečení trdelníků na ohni.

 

Eva Beranová, Komínský zpravodaj 12/2016

Komínská čarodějnická premiéra

 

V podvečer Valpuržiny noci se k Hrochovi slétli malé čarodějnice a čarodějové, aby zdárně zdolali kouzelnické zkoušky. Labyrintu, slizu, překážek ani tvoření a dalších nástrah se nezalekli. Krotitelé ohně předvedli své mobilní vybavení a ukázkově se starali o oheň. Hlavní čarodějnice neuletěla a hranici neunikla. Počasí bylo krásné a všichni jsme si to náramně užili. Velké díky Hrochovi, komínským hasičům, Lesům města Brna, zahrádkářům, členům spolku Zelená pro Komín a dalším dobrým duším.

 

Eva Beranová, Komínský zpravodaj 5/2016

Powered by themekiller.com