Podařilo se nám

co zanechalo v Komíně stopu

 

Zdobení vánočního stromu a sbírka pro charitu

 

Tentokrát proběhlo zdobení vánočního stromu už 28. listopadu 2019, a to proto, že jsme chtěli vše spolehlivě doručit ještě do Vánoc. Během tvoření vánočních ozdob, popíjení čaje a svařáku a ujídání cukroví jsme si zazpívali písně vánoční i nevánoční. Kdo chtěl, ozdobil s námi strom na dopravním hřišti, kdo nechtěl, odnesl si ozdobu domů. A i když nám počasí moc nepřálo, zvládli jsme vybrat velké množství potřebných věcí pro charitu, a to použitých i úplně nových. Největší radost při předávání udělaly výtvarné a školní potřeby, především aktovky do školy a velké množství sportovních potřeb, jako např. nové míče, hokejky, brusle, apod. Sešlo se také hodně drogistických a kosmetických potřeb, oblečení pro děti i dospělé, včetně moc krásných zimních bund. Dále jsme předali potřeby pro miminka, dětská odrážedla a hračky, krabice plyšáků, různé společenské a stolní hry a mnoho pěkných knih. Všechny věci putovaly do společnosti BAKHITA o.p.s., což je dobročinná organizace, zaměřená na pomoc vícečetným rodinám a rodinám či lidem, kteří se dostali do kritických životních situací.  Pomáhá nejen tady v Brně a okolí, ale také na severu a východě Moravy, ve Slezsku a v Jižních Čechách. Konkrétní dárky jsme opět vybrali a darovali také rodinám v Komíně a v Bystrci. Všem co přišli, moc děkujeme a těšíme se na příští rok. Jsme rádi, že jste přemýšleli s dětmi o tom, co můžete udělat pro druhé … Děkujeme.

www.bakhita.cz

www.okraslovacikomin.cz

Mgr. Dana Zouharová

KOMÍNSKÁ PREMIÉRA – SPORTOVNÍ ODPOLEDNE PRO SENIORY A DĚTI do 10 let

 

V pátek 4. října 2019 se na sportovišti ZŠ Pastviny pořádala první společná akce komínských spolků (T.J. Sokol Brno-Komín, DDM Kominíček, Farníci Komín, Okrašlovací spolek pro Komín, T.J. Komín a ZŠ a MŠ Pastviny). Naší snahou bylo propojit pomocí sportovních a zábavných stanovišť děti a seniory. Myslím si, že se nám to všem, jak organizátorům tak především účastníkům, povedlo. Sportovního zápolení se zúčastnilo na 20 seniorů a 65 dětí plus jejich doprovod. Bylo to velice příjemné a veselé odpoledne. Mezi oblíbené disciplíny patřila jízda na koloběžce, biatlon, hod pohledem.
Chtěla bych poděkovat všem, co si přišli zasportovat – byli jste úžasní! Děkuji komínským spolkům za pomoc s organizací – vytvářením stanovišť a zajištěním jejich chodu, přípravou skvělého občerstvení. Děkuji také firmě kolobky.cz za vypůjčení koloběžek a firmě Delikomat za balíčky s dobrotami, které vytvořili na tváři úsměv nejednomu dítěti, seniorovi. Děkuji paní Olbertové, ředitelce ZŠ, za propůjčení sportoviště a také fotografce Janě Šuplerové, jejíž fotografie z akce můžete nalézt ZDE.

Eva Beranová (náčelnice Sokol Brno-Komín, člen Okrašlovacího spolku pro Komín a zastupitelka)

Sousedský vánoční strom a Krabice od bot 2018

 

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 jsme spolu s mnohými Komíňany společně okrášlili vánoční strom na dopravním hřišti a shromáždili dárky v rámci projektu Krabice od bot. Na zahřátí byly teplé nápoje a pro jazýček pár kousků cukroví. Na dílničkách si mohli všichni vyrobit vánoční ozdobu na strom a díky harmonice s kytarou a zpěvákům zazněly i vánoční koledy. Všem, kteří přišli na tuto akci, nebo ji jinak podpořili, bychom chtěli moc poděkovat, protože společně vytvořili nejen nádhernou předvánoční atmosféru, ale díky doneseným dárkům především na mnohých místech také krásnou atmosféru vánoční. Shromáždili jsme neuvěřitelných 871 dárků pro děti všeho věku. 115 dárků přivezlo Rodinné centrum Sokolnice Lípa, 157 Salesiánské středisko mládeže Žabovřesky, 45 paní učitelka Nováková za Gymnázium Křížkovského, 25 Sdružení křesťanských rodin a 120 textilní firma. Ostatní přivezli jednotlivci, nejen z Komína, ale z celého Brna i okolí. Dárky během následujících dní putovaly potěšit tam, kde je to potřeba. Velkou radost nám udělalo, že jsme mohli věnovat dárky konkrétním dětem z rodin v Komíně a Bystrci. A kam dárky putovaly?

■ 24 pro rodiny v Komíně

■ 8 pro rodinu do Bystrce

■ 36 do organizace Na počátku, která pomáhá maminkám v neplánovaném těhotenství a těm, co na to zůstaly samy

■ 302 dárků pro neziskovou organizaci Bakhita, která pomáhá asi 300 rodinám na jižní i severní Moravě, Slezsku, Ostravě, jižních Čechách – vícepočetné rodiny nebo samoživitelé

■ 24 do Krizového centra Hapalova

■ 62 do Azylového domu pro matky s dětmi, Opatovice u Vyškova

■ 65 do rodinného centra Chovánek v Bystrci

■ 46 do Centra sociálních služeb Josefa Korbela

■ 66 pro MŠ a Nízkoprahový klub při IQ Roma servis

■ 24 pro Centrum pro rodinu a soc. péči – pěstounské rodiny

■ 28 pro Domov dětí a mládeže Vranov u Brna

■ 72 pro sdružení Podané ruce Blansko a Brno

■ 2 dárky pro seniorku v Komíně Zůstalo 112 dárků, které putovaly do Diakonie v Praze, kde je rozdělili dalším potřebným.

Stálo nás to spoustu sil a času, energie a nervů, a bylo s tím spojeno opravdu hodně starostí, ale stálo to za to! Ještě jednou všem moc děkujeme. Dárky udělaly velikou radost a všichni obdarovaní nám psali mnoho pěkných slov díků.

 

Stromy Svobody v Komíně

 

Díky občanům, kteří finančně zajistili nákup sazenic stromů, se v Komíně zasadilo deset stromů Svobody před ZŠ Pastviny, v prostoru dopravního hřiště a Farské zahrady. Bylo to krásně strávené sobotní dopoledne 27. října a já byla touto chvíli uchvácena. Takových momentů víc… Chtěla bych zde poděkovat všem, kteří nám pomohli s touto akcí – dárcům (celková vybraná částka 34 500 Kč), Lesům města Brna za dar v podobě kůlů a za vstřícnost, ÚMČ za poskytnutí záštity nad zasazenými stromy, Sboru dobrovolných hasičů Brno-Komín, rodině Přemyslovských, Řeháků, Džiubanů a Caletkových za poskytnutí všeho potřebného pro akci. Díky panu faráři Javorovi, paní starostce Miladě Blatné a Martinu Anderovi za krásná slova, Aleši Procházkovi a Sáře Jozové za vytvoření slavnostní chvíle díky jejich krásnému zpěvu, Danu Kryslovi, Ronu Markovi a Zdeňku Blatnému za krásné fotografie, úžasným lidem ze spolku i mimo něj za zvládnutí organizace a rady ohledně výsadby (pan Staněk, Petra Packová, Anna Lázničková). Ale především vám, kdo jste došli pomoci s výsadbou stromů Svobody. Díky – byli a stále jste úžasní!

Sousedění na Farské zahradě

 

Komín patří mezi nejhezčí části Brna a to díky zeleni a ne zcela husté zástavbě.

V Komíně můžete objevit i „tajemná zákoutí“, o kterých někteří Komíňáci ani neví. Jedním z nich je Farská zahrada, zelený parčík nad kostelem. Okrašlovací spolek pro Komín zde již podruhé zorganizoval pohodové Sousedění.

Bylo krásné akci pozorovat od začátku do konce. Jak se na prázdné louce během pár okamžiků vytvořilo hezké prostředí pro setkávání sousedů a na konci, jak se z hemžícího mraveniště zase stává ta prázdná louka.

Děkuji všem, co si přišli na zahradu užít nedělní odpoledne, také děkuji všem organizátorům a těm, kteří nám zde pomohli vytvořit skvělou atmosféru.

Farská zahrada má opravdu své kouzlo.

MÁJaLES

 

V úterý 1. května jsme se sešli ve sportovním areálu TJ TESLA kousek za KáČaTy na akci pro rodiče s dětmi. U brány se rozdávali kartičky k plnění úkolů a rovnou si zde všichni mohli zastřílet ze vzduchovky. V celém areálu byla další stanoviště, kde se různě podlézalo a přeskakovalo, chodilo na chůdách, hledalo se podle zvuku, nosila se voda nebo se jen tak skákalo přes gumu či běhalo s míčem. Bylo tu i vyrábění panenek (čarodějnic), lanové překážky s paní místostarostkou z Jundrova nebo sekání dřeva. Na některých místech byla ukrytá „kontrola“ orientačního běhu a místo na kartičce k zaznamenání. Kdo chtěl, mohl posedět u ohně, opékat špekáček nebo trdelník a zazpívat si s kytarou.

Přišlo asi 80 dětí se svými rodiči i prarodiči. Akce byla moc povedená, myslíme, že všichni si ji užili. Děkujeme všem, co přišli a podporují nás.

Velikonoční strom 2018

 

Komín měl již podruhé svůj velikonoční strom. Jsme velice rádi, že se nám společně s Vámi podařilo rozveselit Komín a užít si společně nedělní podvečer. Nevím, kolik barevných vajíček se na strom pověsilo, ale při svěšování jsme jich napočítaly 218. Bylo by dobré, kdyby se stromek u Staré hasičky trochu rozrostl a my tak mohli v příštím roce počet kraslic ještě zvýšit. Děkujeme paní Doubravce z květinářství Florissant za stuhy a vám všem za krásná vajíčka.

Neuvěřitelných 464 dárků aneb Sousedský vánoční strom a Krabice od bot

 

Ve středu 6. prosince 2017 jsme spolu s mnohými komíňáky společně okrášlili vánoční smrček na dopravním hřišti a shromáždili dárky do projektu Krabice od bot. Na zahřátí byl teplý čaj a pro jazýček pár kousků cukroví. Díky dvěma harmonikám a zpěvákům zazněly i vánoční koledy.

Všem, kteří přišli, nebo tuto akci jinak podpořili, bychom chtěli moc poděkovat, protože společně vytvořili nejen nádhernou předvánoční atmosféru, ale díky doneseným dárkům především na mnohých místech také krásnou atmosféru vánoční. Shromáždili jsme neuvěřitelných 464 dárků pro děti všeho věku. 67 z nich přivezla paní učitelka Alexandra Nováková od žáků a studentů
z Gymnázia P.Křížkovského.  Dárky během následujících dní putovali potěšit tam, kde je to třeba.  Pro miminka a malinké děti bylo dárků asi nejvíce, 52 z nich rozbalovali v Chovánku v Bystrci.  Pro starší chlapce a dívky bylo dárků málo, přesto se nám jich podařilo 22 poslat do Dětského domova ve Vranově u Brna a dalších 42 dárků pěstounským rodinám díky Centru pro rodinu a sociální péči. 77 dárků udělalo mnoho radosti v mateřské škole a nízkoprahovém klubu organizace IQ Roma servis. 11 dárků jsme přímo věnovali konkrétním rodinám v Komíně a Bystrci. Ostatních 260 dárků odjelo do Diakonie Praha, kde je rozdělili dalším potřebným.

Stálo nás to spoustu sil a času, a bylo s tím spojeno nemálo starostí, ale opravdu to stálo za to, a už se těšíme na příští rok! A těší se i obdarovaní, kteří nám napsali mnoho slov díků a pár postřehů:

„ Ještě jednou moc děkujeme za zprostředkování vánočních dárků. Dětem se dárky moc líbily“.

„Bylo praktické, když bylo na dárku napsáno, co obsahuje – v našem případě, kdy známe děti, kterým dárky dáváme, můžeme rozdělovat dárky účelněji podle toho, co mají rády.“

„ Děti dostaly moc hezké hračky, psací potřeby, úplně nové věci  – NÁDHERA.

„Vždy nás překvapilo množství věcí, které v dárku bylo a často i dražší věci a účelné. Hlavně dárky pro dospívající byly většinou dobře odhadnuté a poměrně hodnotné.“

 

Dana Zouharová

 

 

Martinské putování 

 

V pátek 10. listopadu 2017 se uskutečnilo již počtvrté komínské Martinské putování. Trasa začínala u kostela nabídnutím sladkého rohlíčku a předáním kartičky, na kterou pak děti dostávaly vyražené obrázky za splněné úkoly.  Pokračovalo se po svíčkách přes Ruský vrch, a cestou se například „jezdilo na koních“ , poznávalo po hmatu a nebo se hledaly tvary s baterkou. Za mostem „U Turbíny“ se pouštěli lodičky se svíčkou a kousek dál  bylo potřeba ukrást drakovi poklad a proběhnout pod lanem. A probíhaly pod ním nejen malé i větší děti, ale i ty nejmenší v náruči rodičů i prarodičů, tatínci a maminky projížděli s kočárky a někdy to stihla i celá skupina, a třeba i se psem!  Posledním úkolem bylo setkání se Svatým Martinem, a kdo znal barvu jeho koně, dostal perníček, a tak není divu, že se tu některé děti stavili i několikrát.  Putování končilo v areálu Tesly, kde hořel oheň na upečení malých trdelníků a ve várnici čekal čaj na zahřátí. Téměř každý malý putující měl krásný lampión, což nás moc těšilo.

A kolik vás přišlo? A co všechno jsme pro vás připravili? Možná by vás zajímala některá čísla, tedy vězte:

Přišlo asi 310 dětí, které si vzali kartičku a s nimi tatínkové, maminky, babičky nebo dědečci, takže účast se jistě přiblížila číslu 700! My jsme pro vás: natiskli a zavěsili na šňůrku 450 kartiček, upekli  asi 600 perníčků a 480 sladkých rohlíčků, vyloupali ořechy na 550 lodiček, připravili 7 kg těsta na trdelníky a cestu osvítili cca 150 svíčkami! A jsme moc rádi, že jste naši práci ocenili tím, že jste přišli. V naší galerii  si můžete prohlédnout fotografie z akce.

 

Děkujeme, že jste přišli a těšíme se příští rok zase!

 

Okrašlovací spolek pro Komín

Sousedění na Farské zahradě

 

Sousedský den nemá zatím v Čechách velkou tradici. Přesto statisíce lidí po celém světě takový den organizují a stává se důležitou součástí komunitního života občanů. Tak proč nezačít také u nás? A tak v neděli 14. května vyrostli v parku na Farské zahradě párty stany a začali se scházet sousedé a přinášeli s sebou různé dobroty – slané a sladké koláče nebo mini pizzy, buchty, ovoce, zeleninu nebo doma upečený chléb s pomazánkou, jednohubky a další pochoutky. Takže se ochutnávalo a chválilo, pila se limonáda, káva nebo čokoláda, voda i víno a povídalo se. Kdo si nechtěl jen povídat a ujídat, tak mohl tvořit v keramické dílničce nebo sprejovat různé vzory na tašku a nebo na cokoliv, co si přinesl. A věřte, že takových tvořivců nebylo málo! Jiní hráli na hudební nástroje z recyklovaných materiálů, bubnovali na plastové kyblíky nebo si jen tak zpívali u kytary. Zajímavé bylo také zahrát si na africké didgeridoo, buben djembe či fujaru.  Chvilku se četlo z textů o Komíně a z Komína, ale počasí nebylo příznivé a posluchače brzy rozehnalo. To však neplatilo pro nejmladší účastníky – i v dešti běhali po trávě, hráli si s míčem nebo obručemi, házeli létající talíře, stříleli lukem na terč či se jen tak přetahovali o plastové židličky.  Navečer to rozbalila brněnská kapela Čon – Kin se svými jazz – punkovými písničkami. Pak už se pomaličku končilo, dojídalo, balilo a uklízelo. A i když nebe bylo zamračené a plačtivé, akce byla příjemná, pozitivní a radostná.

Sousedský den se stal svátkem, který si prosadil roku 1999 Altanase Périfan  v Paříži a slaví se většinou poslední den v květnu. V České republice se Svátek sousedů začal slavit v roce 2001. Pro Komín je to rok 2017 a pěvně věříme, že se sejdeme i příští květen a pak všechny ty další.

Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří se na Sousedění podíleli a bez nichž by taková akce nevznikla. Všem co něco donesli, půjčili, napekli či tvořili, hráli, nalévali pití, zajistili elektřinu a spoustu dalších věcí. A v neposlední řadě moc děkujeme všem, co na akci přišli a byli tam s námi.

 

Dana Zouharová

Čarovný Den Země

 

V sobotu 22. dubna 2017 se v prostoru sportovního areálu Hroch konala akce, při které se všichni účastníci setkali se všemocnými živly jak prostřednictvím her na stanovištích, tak i reálně díky počasí – dešti, větru a zimě. Díky vám, že jste i přes nepřízeň počasí dorazili a užili si to s námi. Bylo to skvělé – je to výzva k organizaci podobné události i v příštím roce. Děkujeme Hrochům za poskytnutí areálu, Lesům města Brna za poskytnutí tepla v podobě dřeva a hlavně členům spolku za organizaci.

 

Eva Beranová

Velikonoční strom

 

K Velikonocům patří především barevná vejce a kraslice, která jsou tradiční výzdobou téměř na celém světě. Zajímavá  tradice vznikla ve východoněmeckém Saalfeldu v roce 1965, kde místní občan pověsil nazdobená vejce na strom. Od té doby se objevilo na různých místech a v různých městech již hodně takto nazdobených stromů. A od devátého dubna navečer měl jeden takový i Komín, a to na zastávce trolejbusu Svratecká.  Byla na něm vejce zdobená barevnými vosky, polepená mákem, ovesnými vločkami nebo barevnými papírky, dokreslovaná fixami, jednobarevná i bílá a všechna visí na barevných stuhách.  Na zdobení bylo vidět, že tvůrci si to opravdu užívali, protože na některých vejcích bylo i více technik najednou. Strom vypadal úžasně vesele a jarně a my doufáme, že by se z něj mohla stát pěkná komínská tradice.

 

Dana Zouharová, Komínský zpravodaj 5/2017

Rozsvícená nálada

 

V předvečer Štědrého dne se loni už potřetí rozsvítila Svratka u komínské sokolovny. Přišli Komínští, ale i řada přespolních, aby se potkali se svými sousedy, kamarády, známými a popřáli si krásné svátky. Přišli také, aby se v předvánočním shonu chvíli zastavili a rozjímali nad desítkami malých světélek plujících po řece. Každý měl možnost na řeku vyslat svoji ořechovou lodičku osazenou malou rozsvícenou svíčkou. Lodičky pouštěly hlavně celé rodiny s malými i většími dětmi. Na několika místech lidé pomalu sestupovali k řece a vysílali po ní rozsvícenou posádku. Z mostu pak bylo dobře vidět, jak se některé lodičky drží u břehu – samy nebo v houfech a jak se jiné vydávají s proudem do prostoru. Organizátoři této milé tradice z okrašlovacího spolku Zelená pro Komín stejně jako v loňském roce kromě skořápkových lodiček připravili také čaj, svařené víno a další drobné občerstvení. Ani letos nechyběla malá ohnivá show a nově jste na mostě mohli potkat zpívající harmonikářku a také si domů kromě hřejivého pocitu a vánoční atmosféry odnést také pravé betlémské světlo. Počasí bylo mrazivé, Komín bílý sněhem, přišlo opravdu velké množství lidí a věřím, že každý stihl potkat a popřát si s těmi, které má rád.

 

Kateřina Bukovjanová, Komínský zpravodaj 1-2/2017

Martin opět zavítal do Komína

 

I letos se díky několika komínským nadšencům a dobrovolníkům ze spolku Zelená pro Komín konalo tradiční Martinské putování. Děkujeme všem, kteří se s námi v pátek 11. 11. 2016 vydali pomocí „lokální svíčkové navigace“ od kostela přes Ruský vrch až k řece. Ani letos nechyběl sv. Martin, dělení se o rohlíčky, plnění úkolů, pouštění lodiček po řece a pečení trdelníků na ohni.

 

Eva Beranová, Komínský zpravodaj 12/2016

Komínská čarodějnická premiéra

 

V podvečer Valpuržiny noci se k Hrochovi slétli malé čarodějnice a čarodějové, aby zdárně zdolali kouzelnické zkoušky. Labyrintu, slizu, překážek ani tvoření a dalších nástrah se nezalekli. Krotitelé ohně předvedli své mobilní vybavení a ukázkově se starali o oheň. Hlavní čarodějnice neuletěla a hranici neunikla. Počasí bylo krásné a všichni jsme si to náramně užili. Velké díky Hrochovi, komínským hasičům, Lesům města Brna, zahrádkářům, členům spolku Zelená pro Komín a dalším dobrým duším.

 

Eva Beranová, Komínský zpravodaj 5/2016

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Powered by themekiller.com