CHCEME KVETOUCÍ LOUKU NEBO POLOPOUŠŤ?

CHCEME KVETOUCÍ LOUKU NEBO POLOPOUŠŤ?

Znovu a znovu vídám v tento letní čas v českých a moravských končinách stejný apokalyptický obraz: trávník sečený v okamžiku, kdy je tráva vysoká sotva několik centimetrů, trávník vzápětí proměnný na žlutou sluncem vypálenou pustinu. Proč? Občané to tak chtějí, není-li posečeno nakrátko, píšou, stěžují si. Radnice to tak chtějí: kolega mi vyprávěl o starostovi, který jezdil po městě a měřil pravítkem výšku trávníku, jak byla vyšší, nastalo na úřadě peklo. Nevím, kde se vzala ona podivná představa, že travnatá plocha na veřejných prostranstvích má být pohledově totožná s fotbalovým či golfovým trávníkem. Není k tomu důvod. A hlavně: není to reálně možné. Tzv. anglický trávník totiž vyžaduje buď pravidelný déšť anebo pravidelné zalévání.

Existuje přitom celá řada rozumových i emociálních důvodů, proč je v období horkého léta méně kosit. Když je trávník krátký či ještě hůře zcela spálený, dochází k většímu a rychlejšímu odtoku vody při dešti, rychleji dochází také k odpaření vody – nakrátko pokosený trávník proto zežloutne a zaschne rychleji než vyšší. Kvetoucí rostliny jako jsou sedmikrásky, žebříčky, škardy, kopretiny či štírovníky přibližují vzhled trávníku louce. Jsou krásné pro dospělé i pro děti (zeptejte se malé holky, zda by si ráda natrhala kytku či udělal věneček) a navíc jsou zdrojem potravy pro celou řadu druhů motýlů či blanokřídlých. A konečně častější kosení znamená více vynaložených peněz, více spotřebovaných fosilních paliv, více hluku.

A důvody pro krátký trávník? Kromě jakéhosi pochybného ideálu, že tak to prostě má vypadat, je uváděna jako důvod produkce alergenů. Pokud trávník posečete v brzkém létě před květem trav (při deštivém jaru s bujným růstem klidně i opakovaně) a pak až koncem léta množství alergenů nezvýšíte. V letním období vykvete totiž méně travinných druhů s nižší produkcí pylu. Velká část alergií je přitom vyvolána roztoči, prachem či spory hub – produkce těchto alergenů je z krátkých trávníků znatelně vyšší.

Vraťme do měst vůně a barvy louky. Polopoušť nám mnoho radosti nepřinese.

 

Petr Čermáček

 

STOP zbytečnému sekání trávy.

http://stop-sekani-travy.wz.cz/

 

Jde to i v Brně – extenzivní trávník na Špilberku

http://www.vzmb.cz/podpora-biodiverzity

 

Petice v Hradci Králové v roce 2010

http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/sekani_travy_petice_20100616.html

 

 Powered by themekiller.com