DÁME NA VÁS – KOMÍN BY MOHL MÍT VEŘEJNOU ZAHRADU A MOLO U ŘEKY

DÁME NA VÁS – KOMÍN BY MOHL MÍT VEŘEJNOU ZAHRADU A MOLO U ŘEKY

Brno, jak jste se mohli dočíst již v minulém zpravodaji, spustilo letos skvělou věc, projekt Dáme na vás. Lidé mohli navrhnout vlastní projekt: co by v Brně chtěli realizovat nebo vylepšit. V listopadu si poté Brňané sami hlasováním zvolí, které projekty město zrealizuje a po dobu tří let zajistí jejich udržitelnost.

Komína se ve velkém finále týkají tři projekty (viz http://damenavas.brno.cz/galerie-projektu/). Rádi bychom Vám představili dva námi navržené: Kohrada – Komínská veřejná zahrada a Světélka na řece Svratce.

 

Kohrada – komunitní zahrada se studnou u dopravního hřiště

 

Byla, nebyla jedna léta nepoužívaná zahrada. Taková popelčí. Ano, přesně ta na skvělém místě blízko školy, dvou školek a dopravního hřiště. Tak přesně tady bychom pro vás – a s vámi – chtěli nechat vytvořit Komínskou veřejnou zahradu, prostě… Kohradu. Aby bylo možné natrhat si mátu do čaje, pažitku do pomazánky, měsíček na ekzémy, hrst léčivek či kytičku do vázy. Ukázat dětem, jak co roste a jak se o to starat. Utrhnout jim jablko přímo ze stromu.

Proč se ucházet o participativní rozpočet? Bez vody to nepůjde. Vybudování studny je ale investice kolem 100 000 Kč. Proto jsme se odvážili zařadit Kohradu do projektu Dáme na vás.

Může vzniknout něco užitečného a krásného …

 

 

 

 

 

Světélka na řece

 

Komín má své krásné staré tradice, hody, šibřinky… V posledních letech se však zrodily i tradice nové – a zdá se, že v počtu účastníků za těmi starými tradicemi rozhodně nezaostávají! Těmito novými tradicemi je Martinské putování a Světélka na řece v předvečer Štědrého dne. Neodmyslitelnou součástí obou je pouštění ořechových lodiček se svíčkami, světélek, po řece.

Mít v obci řeku, to je úžasná a krásná věc. A ještě když se řeka stane součástí takového setkávání. Druhá věc ale je, jak se k té řece dostat??? Komín kdysi míval i přívoz, nyní je ale na levém břehu výpadovka, kameny, poté zahrádky až k břehu, na pravém skalky a prudký svah. Stezka kolem Káčat je za mokra místy stezkou odvahy. Pro opravdu pohodlný přístup, který zvládnou i malé děti, si musíme dojít až téměř do Jundrova…

Jak by se vám tedy líbilo molo kousek pod mostem? Komín by získal bezpečný a pohodlný přístup do vody, který bychom ocenili pochopitelně nejen v blátivém podzimu při pouštění světélek, ale představte si to v létě – na plavání nebo s lodí!

Líbí se vám tyto nápady? Chcete nám pomoci je prosadit? Můžete je podpořit! Hlasování o vítězných projektech proběhne na webu od 1. do 22. listopadu. Zapojte se i vy! Děkujeme.

 Powered by themekiller.com